Izrael od kuchni

Kuchnia Izreale okazuje się być bardzo międzynarodowa. Izrael to państwo leżące na Bliskim Wschodzie. Społeczeństwo liczące ponad 8,8 miliona ludzi stanowią przede wszystkim Żydzi (około 75%) i Arabowie (około 20%). To właśnie ta mieszanka kulturowa sprawia, że tradycyjna kuchnia izraelska głównie stanowi połączenie smaków żydowskich ze smakami arabskimi. W tradycyjnej kuchni tego regionu znajdziemy też elementy kuchni śródziemnomorskiej, tureckiej czy  nawet kuchni Dalekiego Wschodu. Różnorodność kulturowa i religijność Żydów sprawiają, że kuchnia Izraelczyków należy do najbardziej urozmaiconych i interesujących. Warto też wspomnieć, że uznawana jest za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Wynika to z faktu, że jej znaczną część stanowią strączki oraz świeże owoce i warzywa.
 
Kuchnia izraelska ma swoje charakterystyczne przyprawy oraz mieszanki przypraw. Również w przypadku przypraw odnajdujemy tu wpływy arabskie i bliskowschodnie.
 
Jedną z najbardziej charakterystycznych mieszanek jest za'atar. Składa się z sumaku, sezamu i tymianku. Sumak nadaje mieszance lekko kwaskowaty smak, a sezam gorzkawy. Zatar doskonale sprawdzi się jako marynata do mięsa z kurczaka, jagnięciny czy ryb. Używany jest do posypania pieczonych ziemniaków i grillowanej cukinii. Jest to również świetna przyprawa do kanapek, grzanek i humusu. Zatar można też spotkać w deserach pochodzących z regionu Izraela i Syrii.  
Sumak ma postać grubo zmielonego proszku barwy karmazynowej. Jest przyprawą o kwaskowym, cierpko-cytrusowym smaku. Jest bardzo orzeźwiający. Odpowidnikiem sumaku w kuchni indyjskiej jest tamaryndowiec, a w japońskiej sok z yuzu.
 
Sumakiem przeważnie nacierane są mięsa, drób i ryby przeznaczone do grillowania i pieczenia. W kuchniach krajów kaukaskich dodaje się go do tłustych mięsnych potraw, zwłaszcza gulaszy. Smak i aromat sumaku szybko się ulatnia, dlatego do ciepłych potraw dodajemy go pod koniec gotowania.
 
 
Kardamon jest jedną z najstarszych, a przy tym też najdroższych, po szafranie i wanilii, przypraw świata. Wykorzystywany bywa w kuchni jako całe ziarna, a także w postaci rozdrobnionej lub sproszkowanej, zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych. Delikatny zapach oraz wyraźny korzenny smak doskonale pasuje do mięs, ryb i deserów. Kardamon dobrze komponuje się z ryżem, a także nasionami roślin strączkowych. Dodawany jest także do marynat, zwłaszcza marynowanych śledzi. Korzenny smak kardamonu znakomicie pasuje do ciasteczek, pierników, deserów, lodów czy słodkich sosów.
Bahārāt jest mieszanką przypraw wywodzącą się z kuchni arabskiej, stosowaną w kuchni bliskowschodniej i greckiej. Składa się z dużej ilości przypraw, typu: ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu, nasiona kardamonu, cynamon, goździki, nasiona kolendry, nasiona kminku, gałka muszkatołowa, kurkuma, szafran, imbir, suszona czerwona papryka i chili. Mieszanka drobno zmielonych przypraw jest często używana do przyprawiania jagnięciny, ryb, kurczaka, wołowiny i zup.
 
 
 
 
Do najbardziej popularnych dań kuchni izraelskiej należy hummus, baba ganoush oraz tahini, najczęściej podawane z dodatkiem pity. Ważną częścią pożywienia w krajach bliskowschodnich są też przystawki. Do tradycyjnie podawanych w Izraelu przystawek należą: kibbe, tabuleh, oliwki, sałatka izraelska, miska marynowanych warzyw i chleb pita.
 
Ugotowane i przetarte nasiona ciecierzycy, mające postać pasty lub dipa, stanowią jedno z najpopularniejszych dań krajów Bliskiego Wschodu. W skład hummusu, oprócz ciecierzycy, wchodzą również: pasta tahini, sok z cytryny, oliwa, czosnek i kurmin. Hummus można zrobić również z ugotowanego bobu, a także bez dodatku pasty tahini.
 
Hummus doskonale sprawdzi się jako dodatek do surowych warzyw, kasz, makaronów, sałatek i pieczywa.
 
Daniem wywodzącym się z kuchni arabskiej, a bardzo popularnym w Izraelu, jest bābā ġanūj. Podstawowym składnikiem dania są bakłażany i sezam. Pastę podaje się najczęściej z pieczywem pita. Często bywa też dodatkiem do warzyw lub grilowanych mięs.
 
Podstawowa wersja baba ganoush składa się z miąższu upieczonego bakłażana zmieszanego z pastą tahini. Całość doprawiona jest sokiem z cytryny, oliwą i solą. Wśród przypraw spotyka się czasem również rozgnieciony czosnek, utartą cebulę, nać pietruszki, miętę, kmin rzymski, paprykę.
 
Pasta tahini powstaje w wyniku ucierania, ugniatania lub mielenia ziarna sezamu, najczęściej lekko prażonego. Jest najbardziej znanym składnikiem hummusu i chałwy. Pasta sezamowa jest powszechnie wykorzystywana w kuchni arabskiej i bliskowschodniej, jako spoiwo do wszelakich kotlecików i pulpetów zrobionych ze strączków, warzyw, jak i mięs. Nadaje im lekko orzechowego smaku. Tahini doskonale komponuje się z kuminem, chili, natką pietruszki, kolendrą, limonką oraz curry. Na bazie tahiny przygotwać można też sosy do dań lub warzyw. Wystarczy dodać przyprawy, sok z cytryny, oliwę lub jogurt.  
Kibbeh jest popularnym w kuchni Bliskiego Wschodu daniem zrobionym z przyprawionego mielonego mięsa jagnięcego, baraniego lub wołowego wymieszanego z kaszą bulgur. Można też użyć kurczaka lub indyka. Mięsne krokiety składają się z dwóch warstw: zewnętrznej, która jest czymś w rodzaju ciasta z kaszy bulgur, mięsa i przypraw, oraz mięsnego nadzienia, do którego można dodawać np. rodzynki lub orzeszki pinii. Kibbeh świetnie smakują z arabskim pieczywem i rozmaitymi dipami.   
Tabbouleh jest daniem wywodzącym się z kuchni libańskiej. Jest to odmiana sałatki warzywnej zrobionej z siekanych pomidorów, cebuli, świeżego ogórka i czerwonej papryki. Całość wymieszana jest z gotowanym bulgurem lub kuskusem. Smak i aromat sałatki tabbouleh wzbogacony jest miętą, cytryną i natką pietruszki, ewentualnie także orzeszkami piniowymi. Zamiast pietruszki mozna użyć siekanej kolendry.  
 
 
Streetfood izraelski, to falafel, szawarma oraz kebeb. Zazwyczaj podawane są w picie z warzywami lub jako danie na talerzu.
 
Falafel ma postać smażonych kulek lub kotlecików zrobionych z ciecierzycy bądź bobu z przyprawami i usmazonych w głebokim tłuszczu. Jest to bardzo popularna potrawa w krajach arabskich. Falafel najczęściej podawany jest w picie, z warzywami oraz sosem, często na bazie tahini. Często spotykaną na każdym kroku w Izraleu przekąską jest bułka wypełniona falafel, frytkami oraz warzywami.
 
 
 
Malawach jest to tradycyjny chleb jemeński w izraelskiej kuchni żydowskiej. Został przywieziony do Izraela przez jemeńskich Żydów. Malawach przypomina gruby naleśnik, ale składa się z cienkich warstw ciasta francuskiego posmarowanego olejem lub tłuszczem i usmażonego na patelni. Tradycyjnie podawany jest z jajkami na twardo i zhugiem, czyli tradycyjnym sosem jemeńskim. Zhug jest popularną przyprawą na izraelskich stoiskach z falafelem i shawarmą, jest też podawany z hummusem.  
Sos występuje w dwóch odmianach: czerwony i zielony. Czerwony zhug jest zrobiony ze świeżej czerwonej papryki, zielony zhug jest robiony z papryki zielonej lub papryczki jalapeno. Papryka doprawiona jest kolendrą, czosnkiem i solą, czarnuszką, a następnie zmieszana z oliwą z oliwek. Niektórzy dodają także kminek, kardamon i czarny pieprz.
 
Szawarma jest bliskowschodnią potrawą w postaci skrawków mięsa okrawanych z pionowego, obrotowego rożna. Pierwotnie zrobiona była z zamarynowanej jagnięciny lub baraniny. Dzisiejsza shawarma może być również z kurczaka, indyka, wołowiny lub cielęciny.
 
W Izraelu większość shawarmy jest przygotowywana z ciemnego mięsa indyka i jest powszechnie podawana z sosem tahini, ponieważ podawanie sosu jogurtowego z mięsem naruszałoby żydowskie ograniczenie dietetyczne, aby nie jeść razem mleka i mięsa. 
Spacerując uliczkami starej Jerozolimy na kazdym kroku spotykaliśmy stragany, gdzie na blasze były wypiekane duże placki drożdżowe posypane obficie przyprawą za'atar i polane oliwą.  Manakish, bo o nich mowa, to popularne na Bliskim Wschodzie przekąski. Często spozywane są na śniadanie lub jako jedna z przystawek arabskiego posiłku.  
Kolejnym daniem, wywodzącym się z kuchni jemeńsko-żydowskiej jest jachnun. Jest to kruchy, gorący chlebek zrobiony na bazie mąki chlebowej wymieszanej z wodą i miodem, podawany z ostrym sosem pomidorowym i długo pieczonymi jajkami. Powstaje poprzez zrolowanie bardzo cienkiego ciasta posmarowanego masłem, które następnie jest całą noc pieczone razem z jajkami w skorupkach.
 
 
 
 
Na każdym kroku mozna spotkać też stragany ze słodkościami. Prym wśród słodkości wiedzie oczywiście chałwa. W Izraelu bardzo popularna jest ta zrobiona z ziaren sezamu z dodatkami.
 
Równie popularna jest baklava, czyli deser składający się z warstw ciasta, przekładanych masą orzechowo-migdałową i nasączony słodkim syropem.
 
Basboosa, to kolejny deser wywodzący się z kuchni arabskiej. Ciasto zrobione jest z semoliny (bardzo drobna kasza manna) gotowanej na patelni, a następnie słodzony wodą z kwiatów pomarańczy, wodą różaną lub prostym syropem. Na wierzchu każdej porcji ciastka znajduje się migdał.
 
 
Ogólnie można powiedziec, że żywność w Jerozolimie jest bardzo droga. Dotyczy to nie tylko stołowania się w restauracjach, ale również codziennych zakupów. Zakup w sklepie podstawowych produktów na kolację (paczka wędliny 100 g, paczka sera żółtego 150 g, chleb, paczka herbaty, słoiczek kawy rozpuszczalnej 100 g i karton mleka), to wydatek rzędu 150 zł. Prosty obiad w restauracji dla dwóch osób, to wydatek rzędu 150-200 zł.
 
Będąc w Jerozolimie warto poświęcić część dnia na odwiedzenie największego targu Mahane Yehuda. Możemy się tam wybrać pieszo (ok. 15 min spacerem od murów Starego Miasta) lub dojechać tramwajem. Częściowo zadaszony rynek oferuje świeże owoce i warzywa, wypieki, ryby, mięso, sery, orzechy, nasiona i przyprawy a także wina i likiery. Na miejscu jest też kilka straganów oferujących dania typu street food. Możemy tutaj spróbować takuch dań, jak: falafel, shawarma, kibbeh, kebab, szaszłyk oraz słodkości typu kanafeh, baklava, chałwa czy zalabiya. Bardzo często grana jest też w tym miejscu muzyka na żywo.
 
 
dodaj opinie
 
 
 
 
 
 
 
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Znajdź nas na Facebooku
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem